YENİ AMERİKA

“ABD’nin küresel liderliğini sarsan en önemli tehditler ülke sınırları dışından değil, içeriden gelmektedir.”

ABD’nin Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Başkanı Richard N. Haass’ın Tuti Kitap‘tan çıkan; “Yeni Amerika – Dış Politika İçeride Başlar” kitabı okurlarıyla buluşmayı bekliyor.

Richard N. Haass, Tuti Kitap‘tan çıkan Yeni Amerika adlı kitabında, ABD’nin kendi sınırları içerisinde düzen sağlamadan, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana dek sürdürdüğü liderliğini devam ettiremeyeceğini savunuyor. ABD’nin diğer ülkeler üzerindeki hâkimiyetinin önce kendi evini restore etmesinden geçeceğini vurgulayan Haass, küresel lider olabilmenin bir yol haritasını sunarak küresel gücün tek bir ülkenin hâkimiyetinden çıkarak geniş alanlara yayıldığı yeni bir 21. yüzyılı tanımlıyor.

Hepimizin kabul edebileceği gibi; Amerika çok gelişmiş bir haberleşme ağına ve dünya üzerinde de çok etkin bir kültüre sahip. Buna karşın Amerikan dış politikası Kore’den Vietnam’a, Vietnam’dan Latin Amerika’ya ve son olarak da Ortadoğu ve Asya’ya kadar müttefiklerinin başını derde sokacak kadar yanılgılarla dolu ve bu dış politikanın kaynakları da Amerikan iç politikasında yatıyor. Haass kitabının bir yerinde; “…Büyük güçler büyük güçler gibi davrandıklarında diğerleri arasında rekabet, korku veya kindarlık yaratmazlar” diyor. Oysa Amerika’nın dış politikası diğer ülkeler üzerinde korku yaratmakla kalmıyor, kendisine karşı küskünlükler de yaratıyor. Bu duygular saldırganlığa ve teröre dönüşüyor.

Haass, ABD’nin içeride uygulamasını gerekli gördüğü düzeni, yurtdışında uyguladığı sömürü düzeni üzerinden tartışıyor. Yeni Amerika-Dış Politika İçeride Başlar, -zamanımızın ötesinde- bir vizyon ortaya koyuyor.


Tweets

Facebook

Adres

TutiKitap bir Nefesyayınevi markasıdır

Bağdat Cad. No:167/2 B Blok D:4 Çatırlı Apt. Kat:2 Göztepe Kadıköy / İstanbul

irtibat@tuti.com.tr+90 216 359 10 20+90 216 359 40 92